Jaká je vhodná podlaha pod pergolu, na terasu?

Jaká je vhodná podlaha pod pergolu, na terasu?

Venkovní podlaha na terasuVenkovní prostory pro párty, grill nebo obyčejné čtení knížky jsou v příjemných prosluněných dnech moc fajn. Proč být zavřený doma, když můžeme jít relaxovat ven, do své chillout zóny. Pokud si na svou terasu či pergolu myslíme již nějaký čas, určitě budeme řešit i to, po čem budeme šlapat, na co postavíme svůj zahradní nábytek nebo grill.

Není důležitý jen vzhled, ale i funkčnost venkovní podlahy. Ať je naše terasa zastřešená či nikoli, stále je to venkovní prostor, který podléhá určitým vnějším vlivům jako mráz, sluneční paprsky, vedro, voda, sucho, sníh apod. Každý materiál vyžaduje jinou údržbu, je jinak finančně náročný. Sami si musíme určit, jaké priority máme a co u podlahy preferujeme.

Záleží nám především na vzhledu? Nesmí se klouzat kvůli malým dětem, které si na ní hrají? Nemáte čas a chuť na pravidelnou údržbu nebo vám starání se o prostředí kolem domu naopak dělá dobře? Máte rádi spíš tradiční materiály nebo modernější? Prší u vás víc, než svítí sluníčko nebo naopak? Je terasa zastřešená, či nikoli? Všechny tyto otázky je nutné si položit dříve, než investujeme spoustu peněz do podlahy, která našim potřebám vůbec nevyhovuje.

Co si zkusit vybrat třeba z těchto  4 možností?

 • Zámková (betonová) nebo keramická dlažba

Venkovní podlaha na terasu_zámková dlažbaStará dobrá klasika. Zámková dlažba patří k těm finančně méně náročnějším řešením. Na rozdíl od keramické dlažby se pokládá nasucho.Venkovní podlaha na terasu__keramická dlažba

Keramická dlažba se hojně využívá u přímořských států. Proto pozor na tento druh dlažby v našem podnebí, kde více prší, mrzne. Dlažba by měla být mrazuvzdorná a protiskluzová, tzn. neměla by vsakovat vodu. Také hrozí praskání. 

 • Dřevo

Venkovní podlaha na terasu__dřevoTento tradiční materiál má stále velkou popularitu.  Hodí se jak k modernímu domu, tak k roubence u lesa.  Druhů dřevěných podlah je spousta- smrk, modřín,  borovice ze severu, či tropické dřevo, které  nabízí velkou škálu barev a vyšší tvrdost a stálost na rozdíl od evropských dřevin.

Abychom ale dřevo jen nechválili, má oproti jiným materiálům jednu nevýhodu- je třeba o něj pravidelně pečovat- natírat, impregnovat, ošetřovat proti červotočům, plísním, houbám, hnilobě apod. Bez řádné údržby naše podlaha rychle ztratí své kouzlo a živost. 

 • Dřevoplast (WPC)

Tento téměř mladý materiál vznikl spojením vlastností dřeva a plastu. Je tedy podobný dřevu, ale vyniká lepšími vlastnostmi v oblasti tvrdosti, odolnosti, Venkovní podlaha na terasu_dřevoplasttvarové stálosti, stálobarevnosti, bezúdržbovosti. U dřevoplastu nehrozí, že si zarazíme třísku. Podlaha z něj se pokládá jako dřevěná, prefabrikáty se připevňují na hliníkové podklady, bezešroubovou technikou, po­mo­cí zámků, což zaručuje čistý vzhled. Jed­­ná se v podstatě o skládačku, což znamená jednoduchý proces. Cena práce je tak srovnatelná s prací na dřevěné terase.

Nevýhoda? Levnější varianty WPC jsou více podobné plastu, než dřevu. Je poznat, že jde o imitaci. U této varianty se nevyplatí šetřit. 

 • Kámen

Venkovní podlaha na terasu_kámenDalší variantou podlah na terasy je kámen. Například žula, mramor,  travertin, andezit, pískovec aj. Kámen může někomu připadat chladný, ovšem kamenné podlahy vydrží  dlouho a není třeba se o ně specielně starat. Navíc večer, po slunečném dni, příjemně sálají.  U tvrdších nerostů se může stát, že se na slunci začnou rozpadat.

Zajímavou variantou je např. kamenný koberec, což  je univerzální finální povrch z přírodních oblázků a pryskyřice, aplikuje se na různé typy venkovních a vnitřních plocha podlah..

Tvary pokládky mohou být různé nebo jako dlaždice.

 

Orientační ceny materiálů na terasy za m2:
 • Zámková dlažba 250 až 700 Kč
 • Dřevo 500 až 800 Kč
 • Kámen 800 až 6 000 Kč
 • Keramická dlažba 1 000 Kč
 • Velkoformátová dlažba 1 000 až 3 500 Kč
 • Exotické dřevo 1 500 až 2 000 Kč
 • Dřevoplast 2 600 Kč