Minulost a budoucnost stínící techniky
14. 2. 2024 Výrobky
Od starověkého Egypta, přes starý Řím, až po moderní využívání rolet a žaluzií s původem ve Francii a Americe, se způsoby stínění oken vyvíjely, aby splňovaly jak praktické, tak dekorační funkce. Tento vývoj vedl k široké škále materiálů, od dřeva po plast, a odráží neustálé hledání nových řešení pro ochranu a soukromí našich domovů.
Něco málo z historie stínění
Stínění oken řešili už staří Egypťané, kteří si mezi sloupy a do oken zavěšovali ručně tkané závěsy. Od té doby závěsy plnily dvě základní funkce, které se do dnešních dnů nezměnily: praktickou = stínící a pak tu dekorační. Ve starém Římě se do dveří a oken zavěšovaly navlhčené kusy látek, které chránily nejen před slunečními paprsky, ale i před prachem. Z dnešního pohledu to byl jeden z prvních způsobů klimatizace. Starověcí stavitelé římského Colosea vymyleli pro ochranu diváků před žhnoucími slunečními paprsky důmyslný systém stínění, který pomocí kladek a provazů zastiňoval hlediště arény podle aktuálních povětrnostních podmínek.
Postupně se hledaly nové způsoby zastínění oken, a to jak před slunečním zářením, tak i před zvědavými pohledy zvenčí. A tak se zhruba ve stejném období zrodily rolety a žaluzie. I když každý typ tohoto stínění na jiném kontinentu. Žaluzie pocházejí z Francie a rolety mají svůj původ v Americe. Počátkem 19.století se tyto druhy stínění začaly šířit po celém světě. Postupně se měnily použité materiály přes dřevo, bambus, hliník i plast.
Stínění dnes
Ještě před pár desítkami let plnily žaluzie a rolety především stínící funkci. Ale kdys se v tomto tisíciletí zpřísnily požadavky na energetickou náročnost domů, dostala se do popředí další důležitá přednost venkovního stínění – energetická úspora. Venkovní stínění pomáhá snižovat náklady na klimatizaci objektů v létě a naopak v zimě snižuje tepelné ztráty při vytápění. Dnes je venkovní stínění nedílnou součástí projektu nové výstavby. K venkovním roletám a žaluziím se přidaly tzv. slunolamy. Což je vlastně soustava lamel pro venkovní stínění, která se upevňuje na fasádu. V nabídce jsou lamely různých typů, velikostí a téměř neomezené škály barev. Vybírat lze z horizontálních, vertikálních, fixních či pohyblivých.
Budoucnost stínění
Trendem se v posledních letech stává chytrá automatizovaná venkovní stínící technika. Kdy se porpojením stínících prvků, vytápění a osvětlení docílí optimálních energetických úspor. A všechny prvky tak mohou pracovat společně nikoliv proti sobě. Tomu napomáhají i různá venkovní čidla (větrné, sluneční, teplotní), které reagují na aktuální povětrnostní podmínky. Dalším faktorem, který ovlivňuje budoucnost stínění, je udržitelnost. Kdy se do popředí dostávají materiály, které lze snadno s nízkou energetické zátěží recycklovat a opakovaně použít. Jedním z takových prvků je například hliník.
Dalším trendem, který se do střední Evropy dostává, je zastínění exteriérových prvků v zahradách a na terasách. Protože čím dál větší procento populace tráví volný čas venku. To sebou nese rostoucí zájem o různé typy altánu a pergol. České domácnosti dávaly ještě do nedávna přednost dřevěným pergolám a přístřeškům. Ty všal vyžadují náročnou údržbu, aby odolaly povětrnostním vlivům. Proto se do popředí dostávají hliníkové pergoly s označením bioklimatické. Ty poskytují jak stínící funkci, tak díky polohovatelným střešním lamelám i přirozenou cirkulaci vzduchu. Takže se pod pergolou nehromadí horký vzduch. Současně lze lamely zcela uzavřít a uživatel tak získá ochranu i před běžnými dešťovými srážkami. Pergolu lze dovybavit i dalšími prvky dle požadavků a potřeb zákazníka, jako například bočním stíněním screenovými roletami, pohyblivými zástěnami /skleněné, hliníkové/ či slunolamy, vytápěním, LED osvětlením…
Na trhu se stínící technikou jsme více jak 30 let. Přijďte se poradit s našimi techniky do showroomů v Praze nebo v Mníšku u Liberce, který druh stínění je pro vás ten nejvhodnější. Nebo se na nás obraťte prostřednictvím emailu: web@batima.cz