Jak funguje slunolam?

Jak funguje slunolam?

horizontální slunolamSkoro každý si přeje mít dům či byt příjemně prosluněný. Nikdo nechce trávit většinu svého volného času v místnosti, která viděla sluneční paprsek jen na pár minut denně a díky tomu je chladná, až depresivní. Mít příjemné klima a světlo v interiéru je prostě nutností a ve velké míře ovlivňuje  naší náladu.

Je ovšem období v roce, které poskytuje slunečního záření až moc. Je to léto. Někdy vedro bývá nesnesitelné a utíkáme se ochladit do méně osvětlených prostor nebo pouštíme nezdravou a drahou klimatizaci.

Právě kvůli těmto případům byly vyvinuty slunolamy. Respektive horizontální slunolamy. Stávají se čím dál oblíbenějším pomocníkem a partnerem v oboru stínící techniky jak pro rodinné domy, tak administrativní budovy.

Stop přehřívání

Hlavním posláním slunolamu je regulovat přísun přímého slunečního světla do místnosti nebo na objekt, který chceme clonit a tím tak zabránit nadměrnémuindex přehřívání. Nemusíme se ovšem bát tmy, protože nepřímému světlu zabráněno není.  Tímto druhem clonění dochází nejen ke zlepšení světelného komfortu uvnitř místnosti, kdy nedochází k oslnění, ale zároveň se nesnižuje volný výhled do exteriéru, jako to bývá u předokenního stínení-žaluzií, rolet, okenic nebo vertikálních slunolamů.

O výhodách slunolamů se zmiňujeme na jejich hlavní stránce. Cílem tohoto článku je ukázat, jak slunolam funguje s ohledem na roční období a světové strany.

Celý tento článek se týká horizontálních slunolamů, kotvených NAD OKNO. Vertikální slunolamy, které také vyrábíme, jsou něco jako želuzie, montují se před okno a jejich stínění je postaveno na trochu jiném principu.

Sever, jih, západ nebo východ?

buzola

Snad každý z nás ví, že existují 4 světové strany. Každá z nich má v určitém ročním období své charakteristické rysy.

Pokud Vás osud zavedl až k tomuto článku, zřejmě je Vaše nejčastěji obývaná místnost nasměrována na jih a sháníte ideální stínění. Pojďme si ještě rychle zopakovat, jak to vlastně s tím nasměrováním je.

J/JZ

S ohledem na místnosti v bytě jsou tyto světové strany ideální na trávení většiny našeho času. Na JZ svítí sluníčko téměř celý den.  V zimě je to ideální situace, protože slunce padá do interiéru pod malým úhlem a dostane se hluboko do prostoru. Zahřeje tak interiér i podlahy a další vnitřní vybavení. V létě je venkovní stínění téměř nutností. Slunce dopadá do interiéru pod mnohem větším úhlem a bez stínění bychom se dočkali přehřátého interiéru a vysokých poplatků za klimatizaci. Pro tuto světovou stranu jsou horizontální slunolamy ideálním řešením.

 V/SV/S

Na východ, severovýchod a sever směřujeme místnosti, ve kterých netrávím tolik času a které není třeba specielně vytápět. Týká se to především kuchyně, spižírny, jídelny apod. V kuchyni jsou spotřebiče samy o sobě dobrým zdrojem tepla. Zde není třeba promyšleného stínění jako je slunolam.  Ostatní venkovní stínění zde většinou slouží k dotvoření celkového efektu budovy nebo k ochraně před pohledy zvenčí či k umělému navození přítmí/tmy (rolety).

 J/V

Na tyto strany je ideální směřovat např. ložnici, pokoj pro hosty.. Slunce již/ještě tolik místnost neohřívá a je mnohem příjemnější klima na usínání a probouzení se. Zde slouží venkovní stínění opět jako doplněk pro zpříjemnění vstávání nebo usínání či jako ochranu proti pohledům zvenčí.

 Z

Nejnepříjemnější je západ asi v létě, pokud máme tímto směrem orientovanou ložnici. Potýkáme se tu s nízkými slunečními paprsky a vedrem. V takových případech horizontální slunolam nepomůže a můžeme volit mezi žaluziemi, roletou či vertikálním slunolamem.

Ke zjištění, kde se v daném čase a místě nachází slunce slouží mnoho aplikací a webových stránek. Např. tato- www.suncalc.net

 Letní vs. zimní slunce

Sluneční záření a teplotní vlivy se mění v závislosti na letním či zimním působení slunce. I když slunce každý den následuje stejnou trasu od východu k západu, jeho trajektorie se velice liší. V létě se slunce pohybuje po mnohem vyšší trajektorii (téměř nad střechou domu, dům nevytváří skoro žádný stín) než v zimě, kdy je jeho trajektorie mnohem níže(nižší úhel- dům vytváří větší stín).

Maximální výškový úhel (63,4°) nastává v den letního slunovratu 23.6.. Nejnižší denní maximum hodnoty výškového úhlu (16,6°) nastává v den zimního slunovratu 21/22.12.

U slunolamu je velkou výhodou to, že si zákazník může ,,naporoučet" své preference (každému vadí v určité hodiny sluneční paprsky jinak ) a dle toho se vypočítá přesná poloha, velikost a nasměrování slunolamu).

Dle těchto preferencí naši technici a architekti vytvoří takový slunolam, který díky správnému natočení lamel odcloní sluneční paprsky přesně v určeném časovém rozmezí. Vše se tak stane před tím, než se dostanou do interiéru a způsobí přímé osvícení nebo přehřátí.

 

 

slunce a slunolam batima

 Účinnost slunolamu

slunolamJak již bylo řečeno, umístění slunolamu závisí na preferencích majitele, rozhodně také ale na jeho geometrii, tj. kolik plochy okna dokáže zastínit a dále na orientaci okna, nad kterým je slunolam umístěn. Nejvíce se vyplatí slunolamy na jih, nejméně na sever. Tam jsou téměř zbytečné. Na severu slouží většinou k dotvoření vzhledu budovy a jako dekorace.

Při zhodnocování energetické úspornosti slunolamu je nezbytné pochopení základních pojmů z oblasti isolace budov. Veškerý vnější energetický příjem budovy je ovlivněn slunečním zářením, přičemž závisí na daných geografických a časových podmínkách. Důležité jsou také pojmy jako sluneční deklinace, výška slunce nad obzorem nebo azimut stěny a mnoho dalšího.

Od toho jsou ale odborníci a dodavatelé jako Batima, kteří zákazníkovi pomohou se v pojmech vyznat a vyberou to nejlepší možné řešení.

Pojďme si nezávazně domluvit schůzku na některé z našich poboček. Budeme se na Vás těšit.