HLINÍK- náš kolega i přítel

HLINÍK- náš kolega i přítel

alu iconZa měnící se obraz moderních měst, čistotu linií, funkčnost, ekologickou kompatibilitu- recyklovatelnost a mnoho dalšího můžeme poděkovat právě hliníku. Tento kov se stal jedním z nejoblíbenějších materiálů mezi stavaři, architekty a designery právě díky mnoha vynikajícím vlastnostem, kterými disponuje.

Navíc se díky možnosti opakované recyklace ušetří až 95% energie, která je potřebná k výrobě nového kovu. Hliník umožňuje minimalizovat odpad a pomáha šetřit energii a zdroje surovin.

Proč ho architekti milují?

Na celém světě se 25% hliníku využije ve stavebnictví. Představte si, že existuje lehký, ale velice odolný kov, který není náchylný ke korozi, není toxický, je trvanlivý a může mít prakticky jakýkoli tvar. V rukou architekta má tento prvek neomezené možnosti, které umožňují vytvářet struktury, které nelze vyrobit ze dřeva, plastu ani oceli.

Prosklené mrakodrapy jsou podpírány lehkými a silnými hliníkovými rámy, stadiony, bazény a další sportovní zařízení se doslova opírají o hliníkové konstrukce. Není materiál, který by se hliníku vyrovnal a již teď je jasné, že v budoucnu bude jeho využití čím dál častější.

Trocha historie

Počátkem minulého století byl hliník prakticky nevyužit, protože byl příliš drahý a nevyráběl se v dostatečném objemu. Vše se změnilo roku 1920, kdy proces Empire State Building - NYelektrolýzy snížil náklady na hliník o 80%. Tento kov se stal nesmírně populární i v oblasti designu.

První budova, na které byl hliník široce využit byl Empire State Building- slavný mrakodrap v New Yorku a nejvyšší budova světa do roku 1970, postavený v roce 1931. Hliník byl použit nejen ve všech základních konstrukcích budovy, ale i v interiéru.

Ve 40 letech se využíval nejvíce v leteckém průmyslu, kdy se mu říkalo ,,okřídlený kov“.

V polovině 20.století stal velice populárním při výstavbě výškových budov a mostů. Dále se začaly vyrábět okenní rámy, klenuté střechy, různé designové prvky, oplechování..

Dnes je hliník součástí téměř všech staveb, kde se dbá na kvalitu, funkčnost a odolnost. Ať jsou to okna, dveře, děrované desky v podobě fasád, oplechování čehokoli, zárubně, schodiště, klimatizační systémy, solární ochrana, topení, nábytek a mnoho dalšího.

Jedinečné vlastnosti


Minimální životnost hliníku je 80 let. V tomto časovém intervalu ho lze použít v jakýchkoli klimatických podmínkách (od -80° do +300°) bez ztráty svých vlastností. V mrazech je hliník ještě pevnější, proto se hojně využívá v chladných oblastech, jako např. severní Ural, Sibiř nebo Jakutia v Rusku.

Velká výhoda hliníku proti ostatním materiálům je jeho hmotnost. Díky své nízké specifické hmotnosti je hliníková konstrukce o polovinu a více lehčí než ocelová a ještě více než železobetonová.crystal centre london

Představte si, kolik by vážil takový mrakodrap z oceli, jak by musel být hluboký betonový základ a jak by se celá budova prodražila! S lehčími konstrukcemi se obecně architektům lépe pracuje.

Hliník se válcuje do podoby plechů, drátů a desek nebo extruduje (protlačení skrz formu) v podobě profilů všech tvarů, velikostí a délek. Nejčastěji se využívá ve strojírenství, výrobě oken, dveří, skleněných fasád apod.

Mezi další příjemné vlastnosti patří možnost jednoduchého leštění a povrchové úpravy. Zákazník si může pro svůj produkt vybrat jakoukoli barvu, povrch, strukturu či stupeň lesku.

Opatrujme naší planetu

Hliník-batimaNovodobé mrakodrapy jsou zřejmě největším důkazem toho, jak jedinečný stavební materiál tento kov je. Jejich skleněné stěny v kombinaci s elegantními hliníkovými rámy tvoří stavbu, která je z ekonomického hlediska energeticky velice nenáročná a výrazně snižuje emise CO2, což patří mezi hlavní cíle všech zemí světa. Veškerá skleněná vnější část budovy umožňuje prostup většího množství světla do interiéru a tím šetří na umělém osvětlení a ještě více je ušetřeno na vytápění a klimatizaci.

V roce 2012 společnost Siemens otevřela Crystal Center v Londýně. Budova získala vysoká ocenění za šetrnost k životnímu prostředí. Crystal spotřebujme o 46% méně elektřiny a vytváří o 65% méně oxidu uhličitého než jakákoli jiná kancelářská budova ve srovnatelné velikosti.

Podle prognóz bude na planetě Zemi v roce 2050 cca 10 miliard lidí. 2/3 těchto obyvatel budou bydlet ve městech, což výrazně zvyšuje problém životního prostření, včetně velkého nedostatku vody, úrodných půd a dalších zdrojů. Vzhledem k tomu, že hliníkové konstrukce jsou 100% recyklovatelné a výrazně snižují produkci oxidu uhličitého, jedná se o kov budoucnosti. Nejen tedy proto, že je architektonicky velice zajímavý, ale proto, že nám nic jiného nezbývá.