Bioklimatická pergola v zimě a její údržba
11. 1. 2024 Výrobky
Bioklimatické pergoly jsou ideální pro využití od jara do podzimu, nabízejí ochranu před sluncem a deštěm. V zimě je důležité nechat lamely v otevřené poloze a provést vizuální kontrolu a údržbu. Před zimou je rovněž doporučeno nastavit lamely tak, aby umožnily sněhu propadnout, a vyhnout se ovládání lamel při námraze, což by mohlo vést k poškození.
Bioklimatické pergoly s polohovatelnými lamelami jsou určeny pro používání především od jara do podzimu. V tomto období vám poskytují ochranu před žhnoucími paprsky i deštěm. V zimě pergola „odpočívá“, pohodu byste si pod ní příliš neužili.
Jak správně připravit pergolu na zimu
Tím, že bioklimatická pergola není primárně určena pro používání v zimním období, doporučujeme před příchodem zimy zajistit, aby polohovatelné lamely zůstaly v otevřené poloze. Určitě je vhodné vizuálně zkontrolovat stav lamel, žlabů, odtokové otvory ve stojkách pergoly a očistit je od listí, větví atd. Není ani na škodu pergolu omýt vodou. Sněhová nadílka by zavřenou pergolu zřejmě nepoškodila, protože konstrukce snese statické zatížení v rozmezí 80 – 200 kg/m2 v závislosti na délce lamel. Nicméně odhadnout předem tíhu padajícího sněhu asi není dost dobře možné ani pro kvalifikované meteorology. Proto doporučujeme, nastavit před zimou lamely tak, aby sněhové srážky nezůstávaly na střeše pergoly, ale mohly volně mezi lamelami propadnout. Rovněž je důležité, abyste s lamelami neotáčeli v době, kdy by v pergole mohla vzniknout námraza. Mohlo by totiž dojít k poškození pergoly. To je jeden z důvodů, proč nedoporučujeme používat motory na pergole při teplotách nižších než 3°C.
Doporučení pro nastavení lamel mimo zimní období
Polohu lamel si nastavujete dle aktuálních světelných podmínek dálkovým ovladačem. Plné zastínění docílíte, i když nejsou lamely zcela zavřené. Vzduch potom přirozeně proudí a pod střechou pergoly se nehromadí horký vzduch. Plně uzavřenou polohu volíte například při dešti. Pokud však hrozí vítr o vyšší rychlosti než 17m/s, doporučujeme, nechat lamely pergoly pootevřené, aby nedošlo k poškození pergoly. U pevné, plné střechy různých přístřešků, například z polykarbonátu, hrozí při větrných poryvech trvalé poškození konstrukce vztlakovou silou větru. Pokud však lamely zůstanou u bioklimatické pergoly pootevřené, vítr jimi projde, aniž by způsobil poškození. I to je jedna z důležitých předností bioklimatické pergoly oproti přístřeškům s plnou střechou.
Pokud se chcete o našich pergolách dozvědět více nebo vyzkoušet jejich funkci a ovládání, neváhejte navštívit naše showroomy v Praze a Mníšku u Liberce. Rádi vám zodpovíme vaše dotazy a vysvětlíme technická řešení a možnosti jednotlivých prvků našich hliníkových pergol. Kontaktujte nás na: web@batima.cz