Jak si vybrat pergolu?

19. 1. 2023 Výrobky

Při výběru pergoly je klíčové zvážit účel, umístění, velikost, materiál a údržbu. Bioklimatické pergoly nabízejí flexibilitu v regulaci světla a cirkulaci vzduchu, zatímco materiál, jako je hliník, minimalizuje údržbu. Možnosti ovládání a doplňky přidávají na pohodlí a funkcionalitě. Tento článek poskytuje přehled faktorů pro informované rozhodování.

Náhledový obrázek

Hledáte ideální pergolu, která by vám umožnila trávit více času venku a zároveň vám poskytla pohodlí domova? Nevíte si rady, na co se při výběru soustředit a jak začít?

Na trhu jsou buď pergoly typizované, které mají jasně dané rozměry a není možné je měnit nebo na zakázku, kde si zákazník volí parametry a příslušenství na míru dle svých potřeb. Typizované pergoly bývají obvykle finančně příznivější, oproti tomu ty na míru bývají podstatně dražší.

Od čeho se tedy odrazit, abychom se vydali správným směrem?

Účel, ujasnění priorit

Zásadní je, proč si pergolu chceme pořizovat. Má pergola zvětšit náš obytný prostor nebo bude stát samostatně? Má odclonit nechtěné slunce během dne v určitou hodinu nebo si se sluncem chceme pohrát? Chceme vůbec aby měla pergola stínící funkci? Má nás chránit před o nechtěnými pohledy od sousedů nebo nás stačí jednoduchá konstrukce bez doplňků? Chceme trávit pod pergolou čas i v případě nepříznivého počasí, v zimě, v noci..? Chceme pergolu na celý život nebo nám stačí jednoduché provedení na pár sezón. Máme čas na pravidelnou údržbu nebo tím nechceme ztrácet čas?  Odpovědi na tyto otázky nám usnadní výběr a ušetří finance.

Umístění a velikost

Pergola je stavba, která může stát zcela samostatně (např. uprostřed zahrady), nebo ji můžeme ukotvit k původní stavbě a tím rozšířit obytnou plochu. Také může být vetknuta do niky ve stavební konstrukci. Je možné jí realizovat jak v pravých úhlech, tak nakloněnou- kvůli většímu clonění. Pergola zastřeší klidně i gril, udírnu, bazén, zahradí nábytek, bar, letní kuchyni nebo může sloužit jako přístřešek pro auto. Možností je mnoho.

Pro cenovou nabídku bude důležité vědět, jak velký prostor pro pergolu máte k dispozici.

Jestli nemáte jasnou představu, jak by pergola u vašeho domu vypadala, vytvoříme pro vás dokonalou vizualizaci na milimetry přesně díky našemu 3D skenneru. Tím získáte naprosto jasnou představu o tom, jaká pergola bude vašemu domovu slušet.

Materiál a údržba

Pro výběr pergoly je důležité, jak moc chceme o pergolu pečovat a věnovat čas její údržbě. Pro domácí kutily a vášnivé zahrádkáře je dřevěná pergola fajn řešením. Ideálně se hodí k chatám a chalupám. Nicméně ji však musíte pravidelně ošetřovat před dřevokaznou houbou, plísněmi, vlivy počasí apod.

Pokud jsou vám činnosti jako pravidelné natírání nebo lakování cizí a chcete si pod pergolou užívat klid a odpočinek, potom je pro vás jasnou volbou hliník. Ten na rozdíl od ostatních materiálu ani nekoroduje ani neplesniví, prostě nestárne. A díky jeho nízké teplotní roztažnosti nemění své rozměry. Údržba hliníkové pergoly je minimální a spočívá především v omytí lamel od pylu a prachu, sněhu, listí apod.  Kvalitní lak zajistí vysokou stálobarevnost pergoly. Volba barevného provedení je neomezená. Pro milovníky dřeva vytvoříme strukturu, která bude dřevěnou konstrukci připomínat. Pergola se tak může stát díky vhodné volbě  materiálů a doplňků nadčasovým designovým prvkem.

Pamatujme prosím, že žádná bioklimatická pergola není 100% vodotěsná. Většina kvalitních bioklimatických pergol zadrží až 97% srážkové vody. Díky velkoformátovým lamelám lze u bioklimatických pergol regulovat sluneční svit dle potřeby. Současně dochází k cirkulaci vzduchu, takže se pod pergolou necítíme jako ve skleníku.

Ovládání

Možností, jak ovládat jednotlivé prvky na bioklimatické pergole, je několik. Někomu stačí si lamely naklápět ručně, někdo volí pro své pohodlí motorizaci- ovladač/tlačítko.  Motoricky můžete ovládat nejen lamely, ale také výsuvné tkaniny, reproduktory, topení, osvětlení a další. Vše motorizované lze napojit na automatickou domácnost a výrazně si tak zjednodušíte život. Pomocí mobilní aplikace ovládáte jedním klikem, co potřebujete.

Barva

Možnosti ohledně výběru barev určitě komunikujte s dodavatelem.  My vlastníme práškovou lakovnu, tudíž se zákazníkovi přizpůsobíme jak v barevnosti, tak struktuře. Můžeme lakovat vše v jedné barvě nebo kombinovat barevnost lamel s konstrukcí a dalšími doplňky.

Vybavení a doplňky

Pergoly můžeme vybavit množstvím doplňků, jako jsou například různé senzory. Nejčastěji jsou to větrná, sluneční a dešťová čidla. Další prvky, které pro pergoly doporučujeme jsou:  integrované LED osvětlení, reproduktory nebo infrazářiče.  U našich pergol vše co jde, frézujeme do profilů či lamel a to právě pro nejlepší funkčnost a čistý vzhled.  Pro některé prvky uděláme přípravu předem a instalaci provedeme později. I to je možné.

Bioklimatické pergoly mají ve stojných nohách integrovaný důmyslný systém odvodu dešťové vody. Vodu díky tomu můžete shromažďovat např. do podzemní nádrže a znovu ji pak využívat třeba na zalévání zahrady. Pro zavlažování zahrady je dešťová voda vhodnější než voda pitná, protože neobsahuje chlor a díky absenci solí a nízkému obsahu železa je opakem tzv. tvrdé vody. I toto provedení doporučujeme prodiskutovat s dodavatelem předem.

Tipy na závěr

  • Čím je pergola kvalitnější, čím nižší jsou nároky na její údržbu a tím je cena vyšší. Pergoly se od sebe liší tloušťkou profilů, kvalitou lakování a spojovacích materiálů, systémovým provedením apod.  To vše má vliv nejen na cenu, ale také na finální vzhled, životnost i stabilitu. Nenechte se dodavatelem odbýt zaslanou cenovou nabídkou, buďte rozvážní a ptejte se. V ideálním případě sedněte do auta a běžte se podívat do showroom. Kde vám dodavatel předvede pergolu předvést v plné kráse, ukáže vám použité materiály, vyzkoušíte si funkčnost jednotlivých prvků. Uvidíte zázemí dané společnosti a dozvíte se více o zárukách, servisu, dodacích podmínkách apod.
  • Pergola jako stavba podléhá stavebnímu zákonu §103 zákona č. 183/2006 Sb. Stavba do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepená nejvýše do hloubky 3 m na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, která souvisí nebo podmiňuje bydlení nebo rodinnou rekreaci, neslouží k výrobě nebo skladování hořlavých látek nepodléhá stavebnímu povolení, tehdy není třeba žádat o stavební povolení ani řešit ohlášku stavby. Toto je pro většinu staveb hliníkových pergol dostačující a samozřejmě to výrazně urychlí celý proces objednání a stavby pergoly. Při větších rozměrech jsme zákazníkovi samozřejmě nápomocni ohledně potřebných povolení.
  • Investice do kvalitní pergoly je celoživotní. Proč zatěžovat naše životní prostředí každé 3 roky dalšími a dalšími použitými produkty, když můžeme bohatě vystačit s jediným?

Pokud stále váháte, jaká varianta je pro vás vhodná nebo zda se hodí k vašemu domu, kontaktujte nás a přijeďte se na pergolu podívat zblízka na našich pobočkách  v Praze nebo Mníšku u Liberce. Jsme tu pro vás.

Sdílejte náš článek
FB X In