Různé typy stínění pro váš dům
10. 7. 2024 Technologie
Každý stínící prvek má své přednosti i nevýhody. A proto je někdy těžké rozhodnout se pro jeden typ stínění pro celý objekt. Ideální se tak jeví kombinace jednotlivých stínících prvků dle jejich funkčnosti a s ohledem na lokální podmínky daného objektu. Není proto neobvyklé, že jsou na jednom domě instalovány jak venkovní rolety, tak i venkovní žaluzie, okenice, anebo slunolamy.
Venkovní rolety – zvládnou místnosti zcela zatemnit a z části i odhlučnit. Dalším jejich významným benefitem je bezpečnostní funkce. Ochrání vaše okna před působením povětrnostních vlivů a před neoprávněným vniknutím. Rovněž dokáží, zejména pak v zimě, snížit náklady na vytápění. Proto jsou instalovány především na okna ložnic, dětských pokojů, popřípadě v místnostech v přízemí.
Venkovní žaluzie na rozdíl od rolet místnosti pouze zastíní. Naklápěním lamel lze regulovat množství slunečního svitu, který vpustíte do interiéru. To rolety neumí. Žaluzie se však nehodí pro prostory, kde si chcete užívat neomezený výhled. Také nejsou tolik odolné proti působení povětrnostních vlivů /silný vítr/ jako jsou venkovní rolety.
Další variantou stínění mohou být také hliníkové okenice. V současné době převažuje trend posuvných okenic, oproti dříve používaným křídlovým /dřevěným/ okenicím. Posuvné, hliníkové okenice zajišťují uživatelům kromě stínění i optimální cirkulaci vzduchu, bezpečnost a soukromí. Současně chrání okna i před povětrnostními vlivy.
V současné době zažívají svůj boom i takzvané slunolamy. Jedná se o fasádní stínící konstrukci, která je sestavena z hliníkových profilů, různých tvarů a velikostí. Stejně tak její umístění na fasádě má více variant. Horizontální slunolam se umisťuje nad okno, kolmo k fasádě. Takže nijak neomezuje výhled z okna. Pokud se optimálně navrhne jeho umístění a rozměry, tak v létě poskytuje plnohodnotné zastínění oken i fasády. To brání přehřívání interiéru i fasády a snižuje náklady na klimatizaci. Naopak v období, kdy je slunce blíže horizontu (v zimě) nebrání slunečním paprskům ohřívat interiér. Největší účinnost slunolamu je u fasád orientovaných na jih. Vertikální slunolamy se instalují před okna. Chrání tak okna před slunečními paprsky a současně se jedná o ochranu před neoprávněným vniknutím či poškození oken vlivem povětrnostních podmínek. Lamely vertikálních slunolamů mohou být fixní nebo pohyblivé. Ovládání pohyblivých slunolamů pak může být mechanické či motorické. Slunolamy jsou nejen efektivním stínícím prvkem, ale současně objektu dodávají nadčasový design. Jedná se o stabilní a trvanlivou variantu venkovního stínění.
V neposlední řadě má své místo mezi stínícími prvky i bioklimatická pergola, která dokáže zastínit terasu nebo prostor ve vaší zahradě. Docílí se rozšíření obytného prostoru směrem ven. Střešní konstrukce bioklimatické pergoly je tvořena polohovatelnými otočnými lamelami. Polohu lamel lze plynule měnit podle aktuálních povětrnostních podmínek a podle toho, kolik slunečních paprsků chcete pod pergolu pustit. Plný stín je možné docílit i přestože nebudou-li lamela zcela zavřeny. To umožňuje neustálou cirkulaci vzduchu a pod pergolou se tak nehromadí přehřátý vzduch a je zde příjemná teplota. Pokud jsou lamely zcela zaklopené,
poskytuje pergola ochranu i před dešťovými srážkami. Zadrží až 97 % běžných dešťových kapek, které jsou následně odváděné vnitřním okapem v konstrukci pergoly. Často se pergola doplňuje dalšími stínícími prvky, například screenovými roletami, které vám poskytnou soukromí a současně umožní průhled ven. Další možností jsou pak skleněné či perforované zástěny, anebo svislé slunolamy.
Všechny stínící prvky vyrábíme na zakázku, dle konkrétních potřeb zákazníků. Díky vlastní práškové lakovně můžeme stínící techniku barevně sladit s dalšími stavebními prvky na vašem domě /okna, parapety, dveře…/ Přijďte se inspirovat do našeho showroomu v Mníšku u Liberce. Naši technici vám pomohou s výběrem vhodných stínících prvků pro váš domov, anebo zašlete vaši poptávku emailem: web@batima.cz